خوزستان میزبان مربیان جوان اپه کشور      جعفری بر سکوی نخست ایستاد      پایان تلاش سابریست های بانوان ایران      سابر ایران برسکوی َششم جهان ایستاد      یک پیروزی ویک شکست برای اپه بانوان ایران امروز : دوشنبه 4 شهريور 1398 

سابر کم‌کم یک تیم‌ملی واقعی می‌شود

رئیس فدراسیون شمشیربازی می‌گوید سمت جدید فخری در کمیته ملی المپیک نه تنها منافاتی با حضورش در شمشیربازی ندارد بلکه کمک هم می‌کند.

 ادامه گفت و گوها ...


صعود پنج پله ای تيم ملی اپه مردان در رنكينگ جهانی

پس از پایان مسابقات شمشیربازی جام جهانی اسلحه اپه آقایان تیم ملی ایران با پنج پله صعود در رنکینگ جهانی در جایگاه 23 قرار گرفت.

 ادامه ...روزهای سرنوشت ساز شمشیربازی ایران

خردادو تیر ۹۸ یاداور روزهای سرنوشت سازی برای شمشیربازی ایران اشت.

 ادامه ...


مسابقات آزاد فلوره درتهران

مسابقات آزاد فلوره اقایان در رده های نوجوانان وجوانان در روزهای یکشنبه وسه شنبه هفته جاری ر سالن شهید کلاهدوز تهران برگزار می شود. همچنین یکدره کلاس مربیگری درجه ۳ اپه ر همدان در حال برگزاری است.

 ادامه ...


اعزام به مسابقات قهرمانی جهان مجارستان

تیم ملی شمشیربازی ایران برای شرکت در رقابتهای قهرمانی جهان با ترکیب کامل در اسلحه سابر آقایان و سابر واپه بانوان به مجارستان اعزام می گردد. رقابتهای قهرمانی جهان مجارستان از تاریخ ۲۳ تیرماه تا اول مرداددر بوداپست برگزار میگردد.

 ادامه ...


 
 

»


 تاريخچه شمشير بازي

تاریخچه شمشیربازی

 

شمشیربازی در جهان باستان

     از زماني كه انسان پا به اين سياره خاكي گذاشت، مبارزه ي انفرادي وجود داشته است. انسان اوليه بايد شكار مي كرد و براي حفظ مايملك خود مجبور به جنگ و مبارزه بود، و همان اسلحه اي كه براي شكار به كار مي برد در مبارزه هاي انفرادي خود نيز مورد استفاده قرار مي داد. توسعه و پيشرفت اسلحه ها از چماق اوليه گرفته تا شمشير با توجه به كشورها و فرهنگ هاي مختلف تنوع پيدا كرد. شمشيرها در آغاز بزرگ بوده و با دو دست مورد استفاده قرار می گرفتند و قبل از كشف آهن، از جنس مفرغ و برنز ساخته مي‌شدند. با‌ ‌كشف آهن، وزن شمشيرها بيشتر شد و انواع گوناگونی از شمشيرهاي كوتاه و بلند و پهن و كج ساخته شد.‌ اما بعد از اصلاحاتي كه در فلز فولاد به وجود آمد به تدريج نازكتر و سبكتر شدند، و سرانجام به اسلحه هاي ظريف و قابل انعطافي تبديل شدند كه ما امروز مي بينيم و با يك دست به كار مي بريم.

     به کارگیری شمشیر در جنگ ها, در سراسر جهان باستان رواج داشته است و نمی توان سرزمین خاصی را آغازگر استفاده از شمشیر دانست. نقش برجسته ای در اهرام مصر باستان برجای مانده است که در زمان رامسس سوم مسابقه شمشیربازی را در 1190سال پیش از میلاد تصویر می کند. در خصوص به کارگیری شمشیر به عنوان نوعی وسیله ورزشی شاید بتوان رم باستان را نیز پیشگام خواند. در اسناد و مدارک قدیمی ایران، چین و هند به رواج فراگیری هنر شمشیربازی در بین طبقه های مرفه و برهمن ها اشاره شده است.

     درموزه ژاپن، مجموعه‌اي از شمشيرهاي قديمي‌ ‌نگهداري مي‌شود كه حدود 2 هزار سال از زمان ساختن آنها مي‌گذرد. در اين گنجينه‌، ‌شمشيري وجود دارد به نام (روزانازينو) كه توسط پرنس (پامانوميگوتو) ساخته شده است. در اين كشور، همچنين ورزشي با سابقه چند هزارساله‌ ‌متداول است به نام (كندو) كه در آن به كمك قطعه چوبي بلند از جنس ني خيزران، به حمله‌ ‌و دفاع مي‌پردازند و اين در حقيقت شيوه‌اي براي آموزش فنون و اصول شمشيربازي و‌ ‌مهارت يافتن در آن است.

شمشیربازی در اسلام ‌

      شمشیربازی یكی از ورزش های رزمی اسلامی که رسول اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) آن را توصیه کرده و فراگیری آن را تشویق کرده اند، و در طول حیات خود آن را انجام داده و در تعلیم و تعلم هنرهای گوناگون آن پیشقدم بوده اند. شمشیربازی جزء فنون نظامی آن زمان بوده و سربازان ملزم به فراگیری فنون آن بوده‌اند تا بتوانند از خود و كشورشان دفاع نمایند. شمشير و شمشيربازي در اسلام جايگاه و منزلت خاصي دارد كه بر كسي پوشيده نيست . بدون ترديد اگر شمشيرهاي نيرومند و خداجوي رزمندگاني همچون اميرالمؤمنين علي و حمزه سيدالشهدا علیهما السلام نبود، اسلام به خوبي پا نمي گرفت.

     پيامبر گرامي اسلام ( ص ) ، جملات زيبايي در وصف شمشير دارند:

اَلجَنَّهُ تَحْتَ ظِلالِ السُّيُوفِ. (بهشت زير سايه ي شمشيرها است) 
َالْخَيْرُ كُلّهُ فِي السَّيُفِ وَ تَحْتْ ظِلِّ السَّيْفِ. (همه ي خوبي ها در شمشير و زير سايه ي شمشير است)

امام باقر ( ع ) نيز در پاسخ حكم كه مي پرسد : « آيا صاحب شمشير تويي ؟ » مي فرمايد :

يا حَكَم ! ... كُلُّنا صاحِبُ السَّيْفِ وَ وارِثُ السَّيْفِ. (اي حكم ! ... همه ي ما صاحب شمشير و وارث شمشيريم) 
اما صادق ( ع ) شمشير را يكي از مصاديق « قوّه » در تفسير آيه ي « وَاَعِدّوا لَهُمْ مَااسْتَطَعْتُمْ مِن
‎ْ قُوَّهٍ » مي داند.

بهترين شمشيرزن تاريخ
لا فتي الا علي،‌ لا سيف الا ذوالفقار. (علي از همه جوان ها بهتر و ذوالفقار او از همه شمشيرها بُرنده تر است)
 

     بدون ترديد، حضرت علي عليه السلام اولين پيشواي شيعيان جهان، بهترين، نيرومندترين و متخصص ترين شمشيرزن تاريخ بوده است. جالب اين که ضربات شمشير مولا علي عليه السلام، از ضربات شمشير همه شمشير زنان ديگر متمايز و در نوع خود بي سابقه بود. امیر مومنان (ع) گاه فنون و تکنيک هاي شمشيرزني و نحوه غلبه بر حريف را، به نيروها و فرزندان خويش آموزش مي دادند.  

شمشیربازی در اروپا

     ورزش شمشيربازي در ابتداي قرن چهارم ميلادي در‌ ‌اروپا متولد شده است. كشور آلمان پيش‌قدم اين ورزش بوده است و در ابتداي قرن‌ 15، شمشيربازي از آلمان به ايتاليا راه يافت و در قرن بعدي در اروپا متداول‌ ‌گرديد و مدارس شمشيربازي به آموزش علاقمندان اين ورزش پرداختند. البته انگيزه‌ اصلي‌ از كسب مهارت در شمشيربازي آن بود كه افراد خود را مهياي دوئل (جنگ تن به تن‌) ‌كنند.

     در اروپا شمشیرهای متنوعی به کار برده می شد. در حالي كه در بريتانيا شمشير برنده ترجيح داده مي شد، در ايتاليا شمشير نوك تيز مورد علاقه بود. از آنجائي كه ايتاليا يكي از مراكز فرهنگي بود بزودي اسلحه هاي آن كشور در تمام قاره اروپا نفوذ پيدا كرد. شمشير بازان انگليسي به اين اسلحه ها اعتقاد نداشتند و عملكرد نوك آنها را تحقير مي كردند و هنگامي كه اولين اساتيد اين اسلحه ها در قرن 15 و 16 به انگليس آمدند، انگليسي ها در كاربرد اين اسلحه ها دشواري هاي زيادي داشتند.

     در اين دوره مبارزه براي گرفتن جايزه  مرسوم بود. اساتيد اين رشته يا افسران ارتش درجات خود را با مبارزه اي كه روبروي همكاران خود براي گرفتن جايزه اي اجرا مي كردند، بدست مي آوردند. آنها ناگزير بودند كه اسلحه هاي مختلفي را نمايش دهند از چوب هاي باريك گرفته تا تيغه هاي برنده و بالاخره تيغه هاي نوك تيز. هنگامي كه اولين اساتيد ايتاليايي وارد انگليس شدند با اين مواجه شدند كه ابتدا بايد مزيت اسلحه هاي نوك تيز را در برابر اسلحه هاي برنده، ثابت كنند. و از آنجایی که بعضي از اين اساتيد نتوانستند از عهده اين امر برآيند به كشور خود باز گشتند.

     در اواسط قرن شانزدهم اولین مدرسه شمشیربازی مدرن در اسپانیا تاسیس گردید که آقایان پنس دوپریبنان و پدرو دو تور در آن آموزش می دادند. مدرسه شمشیربازی فرانسه در سال 1567 به دستور شارل نهم شروع به کار نمود و به نام آکادمی سلطنتی شمشیربازی نام گزاری گردید. 

     همچنان كه مربيان شمشير بازي صنفي براي خود به وجود مي آورند، تعليم و آموزش تكنيكي تر مي شد، و اين تكنيك و تاكتيك ها در كنار وسائل و امكانات مدرن روز، بيش از پيش عالي و كامل تر مي شد. آنها زير بناي شمشير بازي مدرن را به وجود آورند. براي تمرين از شمشيري مانند شمشير فلوره استفاده مي كردند كه نوك آن جهت ايمني بوسيله دكمه اي پوشانده مي شد. اين دكمه باندازه اي بزرگ بود كه به چشم صدمه نزند، جائي كه قبلاً خيلي آسيب پذير بود. با اين وجود اين اسلحه هنوز هم خطرناك بوده و ضربه اي كه به صورت يا گردن اصابت مي كرد جراحات قابل توجهي به وجود مي آورد، و لبه هاي تيغه كه بر اثر استفاده زياد تيز مي شد مي توانست دست ها، گردن و پا را ببُرد. هدف مورد قبول قسمتي بود كه مي توانستند آنرا پوشش دهند(تنه). كه همان هدف فلوره امروزي مي باشد.

     خطر ديگر اين بود كه اگر دو بازيكي در حين تمرين با هم حمله مي كردند به علت عدم كنترل، امكان اصابت شمشيرها به هرجائي ممكن بود. بنابراين قانوني جهت رعايت « حق تقدم » تنظيم شد كه نهايتاً به حمله كننده داده شد. اين مطلب كه بصورت يك قرارداد اخلاقي بين ورزشكاران در آمده بود، اكنون بصورت قانون درآمده است.

     در اواخر قرن 17 ميلادي كه بسياري از كشورها دوئل را ممنوع اعلام كردند،‌ ‌زمينه براي گسترش شمشيربازي به عنوان يك ورزش فراهم شد و باشگاه‌هاي‌ ‌زيادي تاسيس شدند تا به تربيت شمشيربازان بپردازند.

     در اواسط قرن نوزدهم ماسك دوباره مورد استفاده قرار گرفت (مداركي وجود دارد كه ماسك در مصر باستان به كار برده مي شد) و اندازه تكمه نوك شمشير كاهش پيدا كرد. سپس بازيكنان شروع به پوشيدن لباس هاي مخصوصي كردند، اما قوانين به همان صورت باقي ماند.

     گاه گاهي مبارزات دوئل نيز برگزار مي شد هر چند كه در چند كشور بر خلاف قانون بود. شمشيري كه در اين نوع مبارزه به كار مي رفت كمي بزرگتر بود ( شمشير اپه ). دراپه محل اصابت ضربه مهم نبود بنابراين هدف تمام بدن بود. شمشير بازاني كه اين رشته را بعنوان يك ورزش تمرين مي كردند تصميم گرفتند كه اين نوع شمشير و مبارزه را امتحان كنند. بدين ترتيب اپه به عنوان يك اسلحه ورزشي به ميدان آمد، نوك آن بوسيله تكمه اي پوشانده و هدف تمام بدن و هيچ گونه حق تقدمي در مبارزه وجود نداشت.

     شمشير برنده هنوز در جنگ به كار مي رفت. اين شمشير بر دو نوع بود، شمشير نيروي دريائي و شمشير سواره نظام، به تدريج اين شمشيرها نيز به يك نوع شمشير ديگر تبديل شدند كه سابر ناميده شد. قانون حق تقدم فلوره در اين رشته نيز رعايت مي شد، اما هدف مورد قبول از كمر به بالا بود. بدين ترتيب امروزه در شمشير بازي مدرن سه رشته وجود دارد: فلوره، اپه و سابر كه تغييرات فراواني با روزهاي آغازين استفاده از آنها، کرده است.

     در سال های آخر قرن نوزدهم ورزش شمشیربازی به قدری در اروپا متداول بود که حتی قبل از تصویب مقررات مربوط به آن، جزو مسابقات رسمی اولین دوره بازی های المپیک (آتن 1896) قرار گرفت.

عصر جدید شمشیربازی

     در اولین مسابقات المپیک (آتن) که در سال 1896 برگزار گردید 13 شمشیرباز از 4 کشور در این رویداد ورزشی بزرگ شرکت کردند. از این پس شمشیربازی بطور گسترده ای در بازی های المپیک رواج یافت و مقررات امروزی این رشته از آن زمان نهادینه گردید. در المپیک لندن مسابقات رشته فلوره و سابر برگزار شد.

فدراسيون جهاني شمشيربازي FIE در 29 نوامبر  1913 در پاریس تاسیس شد. در کنگره جهانی کمیته های ملی المپیک که در سال 1914 در پاریس برگزار گردید مقررات فدراسیون بین المللی شمشیربازی مورد تصویب قرار گرفت و در سال 1919 به عنوان «قوانین مسابقات شمشیربازی» شناخته شد. و پس چندین مرحله جرح و تعدیلی که در چندین کنگره FIE رخ داد بالاخره در کنگره سال 1954 نام «قوانین تکنیکی» بر آن گذاشته شد. تغییرات و اصلاحات متوالی در کنگره های سال های 1858 1964، 1972، 1973، 1983، 1997 2006، 2007، 2008، 2009، 2010 انجام گردید. این اصلاحات جهت مدرنیزه کردن و بالابردن میزان امنیت تجهیزات مورد استفاده در این رشته به عمل آمد که هنوز هم ادامه دارد.

فلوره      

     اولین مقررات این رشته در سال 1914 در کنگره فدراسیون جهانی توسط کمیته فلوره به ریاست ژنرال اتوره ایتالیایی به تصویب رسید. آنها همان مقرراتی بودند که توسط ریاست کمیته تکنیکی فلوره فدراسیون شمشیربازی فرانسه آقای کامیل پریوست، که ریاست آکادمی شمشیربازی وقت نیز بود، تنظیم شده بود. قوانین مربوط به استفاده از دستگاه الکتریک در سال 1957 وضع گردید و تا کنون توسط چندین کنگره مورد جرح و تعدیل قرار گرفته است.

اپه

     اولین مقررات این رشته در سال 1914 به تصویب رسید که بر اساس مقررات قبلی اپه موجود در آن زمان که قبل از تاسیس فدراسیون جهانی در سال 1892 در فرانسه و سایر کشورها گرد آوری شده بود، تنظیم گردید. مقررات اپه الکتریک در سال 1936 تنظیم و تا کنون توسط چندین کنگره به روز شده است. در کنگره 1984 اپه بانوان پیشنهاد گردید و در کنگره 1987 تصویب شد که از سال 1989 به بعد در مسابقات قهرمانی جهان برگزار گردد.

سابر

     قوانین این رشته بر اساس مقررات مسابقات شمشیربازی المپیک های 1908 لندن و 1912 استکهلم، که برگرفته از قوانین شمشیربازی مجارستان بود، تنظیم گردید. این مقررات در سال 1914 در کمیته سابر FIE به ریاست دکتر بلا ناگی ریاست وقت فدراسیون شمشیربازی مجارستان به تصوین رسید. این رشته در سال 1988 الکتریک شد و مقررات جدید آن وضع گردید.

شمشيربازي در‌ ‌ايران      

ورزش شمشيربازي براي نخستين بار توسط ميرمهدي ورزنده در ايران معرفي و در دارالمعلمين ورزش تدريس شد. سپس  در مدرسه نظام آن زمان آموزش و بتدریج گسترش یافت. در سال 1328 سه نفر از جوانان ايراني‌‌ ‌كه براي تحصيل به اروپا رفته بودند با ورزش شمشيربازي آشنا شدند و پس از بازگشت به‌ ‌ايران، كوشش فراواني در گسترش هر چه بيشتر اين ورزش به عمل آوردند. آقایان مهندس ابتهاج، مهندس نیر نوری و دکتر بصیر پایه گزاران اولیه شمشیربازی در ایران هستند. در همین سال فدراسيون شمشيربازي ايران را تاسيس و مهندس ابتهاج به عنوان اولین رئیس فدراسیون شمشیربازی معرفی گردید.

    در سال 1329 فدراسیون آندره ماراتزي ايتاليایی را براي آموزش‌‌ ‌شمشيربازي به ايران دعوت کرد. ماراتزي با وجود آن كه  حدود 70 سال سن داشت اما تلاش و‌‌ ‌كوشش بسياري در پایه ریزی مکتب کلاسیک شمشیربازی در ایران نمود.

    در سال 1330 با استفاده از تجربیات مرحوم دکتر بصیر طرح توسعه و گسترش آغاز گردید و قهرمانان بنامی همچون آقایان مهندس هوشمند الماسی، امیر مهماندوست و تراب پزشکی به جامعه شمشیربازی معرفی گردیدند.  

     در سال 1325 مربي ديگري از ايتاليا به نام‌‌ ‌ آنیلو پاساريلو ایتالیایی به ايران آمد و به مدت 10 سال در آموزش شمشيربازان ايراني و آشنا كردن آنها‌ ‌با شيوه‌هاي پيشرفته اين ورزش پرداخت. اما در آن زمان مكان مشخصي براي تمرين شمشيربازان ‌وجود نداشت و زيرزمين خاكي يك ساختمان در خيابان- فلسطين كنوني - در تهران كه محل‌ ‌باشگاه ايران بود، مورد استفاده دوستداران شمشيربازي قرار مي‌گرفت.

      مهندس هوشمند الماسی که از شاگردان مکتب آندره ماراتزی بود، به منظور تکمیل دانش شمشیربازی خود به ایتالیا اعزام گردید و به مدت طولانی از آموزه های مربیان برجسته ایتالیا بهره گرفت. ایشان پس از مراجعت به ایران کمک شایانی به ارتقاء سطح کمی و کیفی شمشیربازی کشور نمود.

      در سال ‌‌1345 مسابقات جهانی جوانان برای اولین بار در ايران و در تالار ورزشي تازه تاسيس‌ ‌هفت‌تير - واقع در ضلع شمالي پارك شهر تهران - برگزار شد. این مسابقات جهش قابل توجهی در شمشیربازی ایران به وجود آورد.  در اين مسابقات، ‌رئيس فدراسيون بين‌المللي شمشيربازي حضور يافت وبا كمك او 3 شمشيرباز‌ ‌برجسته ايران (شاپور زرنگار، بيژن زرنگار و عباس افضلي) براي گذراندن دوره عالي‌ ‌مربيگري، عازم فرانسه شدند و در موسسه ملي ورزش فرانسه LINS به فرا گرفتن اصول و فنون‌ ‌پيشرفته اين ورزش پرداختند. اين3 نفر پس از بازگشت به عنوان مربيان تيم ملي مشغول‌ ‌به كار شدند.

    در سال 1346 تیمسار مهندس هوشمند الماسی به عنوان رئیس فدراسیون منصوب گردید. از این تاریخ با بهره گیری از مربیان بین المللی داخلی و خارجی فعالیت گسترده ای به عمل آمد. در سال 1347 سالن ويژه‌اي براي ورزش شمشيربازي در قسمت شمالي ورزشگاه‌ ‌امجديه بنا گرديد و به اين ترتيب شمشيربازي در ايران شكل فعال تری به خود گرفت. در‌ ‌نتيجه گسترش و توجه بيشتر به شمشيربازي که با استخدام دو مربی بنام اتحاد جماهیر شوروی آن زمان (آقایان پیچکوف و تولاکوف) که با وارد نمودن انبوهی از وسایل و تجهیزات مدرن شمشیربازی همراه بود، تيم ملي مردان و زنان ايران در بازي‌هاي‌ ‌آسيايي تهران 1974 به مقام قهرماني رسید. ایران توانست 16 مدال طلا، 3 مدال نقره و 7 مدال برنز در انفرادی و تیمی به دست آورد و با شایستگی قهرمان آسیا شود. از افتخارات این دوره احراز پست ریاست کنفدراسیون شمشیربازی آسیا توسط تیمسار الماسی بود که تا چند سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در اختیار ایران بود.

    از قهرمانان صاحب نام شمشیربازی ایران آن زمان می‌توان به آقایان احمد اکبری، اصغر پاشاپور ، پرویز الماسی، کیومرث طلوعی در رشته فلوره، پیروز آدمیت، سرژیک آسادوریان ، اسفندیار زرنگار، ایرج دستگردی و علی بدر در رشته اپه، حمید فتحی، منوچهر شفاهی، احمد اسکندرپور، اسماعیل پاشاپور در رشته سابر و خانم‌ها گیتی محبان، مهوش شفاهی، مریم آچاک، ژیلا الماسی و مریم شریعت‌زاده در رشته فلوره بانوان، اشاره کرد.

شمشیربازی در جمهوری اسلامی ایران

     پس از پیروزی انقلاب اسلامی فدراسیون شمشیربازی بصورت شورایی و به ریاست مرتضی خانمحمدی اداره می شد تا این که در اواخر سال 1359 با‌‌ ‌تصميم سازمان تربيت بدني ايران فعاليت شمشيربازی متوقف شد و اين وقفه 10 سال به‌ ‌طول انجاميد. سپس از سال 1368 شمشیربازی دوباره فعالیت های خود را از سر گرفت. در دوره  جدید فعالیت فدراسیون شمشیربازی به ترتیب آقایان علی رحیمی، سید امیر حسینی، مهدی محمدزاده و دکتر فضل الله باقراده به عنوان رئیس انتخاب شدند.

     در دوره مهندس علی رحیمی (1373- 1369) خوابگاه فدراسیون احداث گردید و شمشیربازی دوره احیای مجدد خود را از سر گرفت. اولین تیم شمشیربازی پس از بازگشایی مجدد به بازی های آسیایی پکن اعزام گردید و در اسلحه سابر در جایگاه سوم آسیا قرار گرفتند.

     در دوره سید امیر حسینی (1377-1373) فعالیت های قابل توجهی در زمینه گسترش و توسعه این رشته برداشته شد از جمله: برگزاری مسابقات بین المللی دهه فجر - کاپ های ستارخان، خزر، نقش جهان  اولین دوره مسابقات شمشیربازی کلاس A جهانی در سال 1375 در تهران –  مسابقات قهرمانی مردان آسیا (جام ذوالفقار) و مسابقات شمشیربازی غرب آسیا در سال 1376- برگزاری اولین آزمون داوری بین المللی در ایران  دعوت از آقای یوری پیچکوف ریاست وقت فدراسیون شمشیربازی روسیه و استاد بین المللی رشته سابر جهت برگزاری کلاس توجیهی مربیگری، مدیریت و برنامه ریزی شمشیربازی مدرن در سال 1377  اعزام عباسعلی فاریابی به دوره مربیگری بین المللی دانشگاه تربیت بدنی بوداپست مجارستان در سال 1375 و پرویز حق اندیش به دوره مربیگری فرانسه در سال1376. پس از انتخاب سید امیر حسینی به عنوان دبیر کل کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران ایشان جای خود را به مهدی محمدزاده دادند. 

     در دوره مهدی محمدزاده (1382- 1377) بین المللی کردن فدراسیون شمشیربازی آغاز گردید و هم زمان با کسب کرسی نایب رئیسی آسیا توسط رئیس وقت مسابقات جام جهانی که در اواخر دوره سید امیر حسینی به جای مسابقات دهه فجر برگزار گردید، رشد وسیعی پیدا کرد و فینال های آن در اماکن تاریخی و باستانی بصورت جشنواره برگزار گردید که انعکاس جهانی داشت. این مسابقات در تخت جمشید، چهل ستون، آرامگاه فردوسی، میدان آزادی، ال گلی و نقش جهان برگزار گردید. در این دوره آقای رنه راک ریاست فدراسیون جهانی شمشیربازی وقت دو بار به ایران سفر کرد. این مسابقات در رده جوانان در یزد نیز برگزار گردید و تا حال حاضر نیز ادامه دارد. یکی از رویدادهای مهم این دوره برگزاری دو آزمون بین المللی شمشیربازی در شیراز و تبریز بود و داوران متعددی جهت شرکت در آزمون های بین المللی سایر کشور ها  اعزام شدند. برگزاری اولین دوره بین المللی مربیگری شمشیربازی  (school Masters) در سال 1381، راه اندازی کنفدراسیون شمشیربازی غرب آسیا به مرکزیت ایران و اعزام امید فرهی و محمدرضا یاقوتی به دوره مربیگری بین المللی دانشگاه تربیت بدنی بوداپست مجارستان نیز از دست آوردهای این دوره بود.    

     پس از مهدی محمدزاده دکتر فضل الله باقرزاده به سمت ریاست فدراسیون شمشیربازی انتخاب گردید. ایشان نیز در انتخابات کنفدراسیون آسیا پست نایب رئیسی را احراز نمود. کسب چندین پست آسیایی و جهانی و اعزام پیمان فخری به دوره مربیگری بین المللی دانشگاه تربیت بدنی بوداپست مجارستان از نکات قابل توجه این دوره می باشد.

قهرمانان مطرح پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی

     محمد شیخ الاسلام، رشید خالقی، عباس شیخ الاسلام، پیمان فخری، پاشا پاشاپور، امیر مهیمن رحیمی، علیرضا سیف زاده، رضا خالقی، علیرضا طاهرخانی، آرش شیخ حسینی، شهرام معصومی، هادی محمدزاده، سهیل خاوندی، رفیع صفت کار و احسان محمدزاده در رشته سابر، حمیدرضا توتونچی، مهدی زنگنه، ساسان مهماندوست، بابک مهماندوست، سیامک فیض عسگری، قدرت رضایی، مرتضی شفیعی، فرهاد رضایی، و شادروان محسن توکلی در رشته اپه، مجید قلی پور، محمد میرمحمدی، کیوان جوانشیر، محمد میرزائی، سیروس فیض عسگری، البرز حیدری، حمید ویسی، علیرضا کهریزی، داوود علیوردی، امید فرهی، امیرحسین شبکه ساز، وحید پاسافر و بابک کزلان طوسی در رشته فلوره.

 

   

 ادامه گزارش تصویری ...

خوزستان میزبان مربیان جوان اپه کشور

»

سابر ایران برسکوی َششم جهان ایستاد

»

جعفری بر سکوی نخست ایستاد

»

پایان تلاش سابریست های بانوان ایران

»

صعود سابریست های شایسته ایران به جمع ۸تیم برتر جهان

»

یک پیروزی ویک شکست برای اپه بانوان ایران

»

درخشش باارزش ترین مدال تاریخ شمشیربازی ایران برسینه کاپیتان مجتبی

»

کسب اواین مدال تاریخ شمشیربازی در مسابقات قهرمانی جهان توسط مجتبی عابدینی

»

اهدای مدال عابدینی توسط توماس باخ

»

تاریخ سازی عابدینی برای شمشیربازی ایران

»

تسلیم قهرمان روس در برابر اراده کاپیتان مجتبی

»

صعود عابدینی به جمع ۱۶ سابریست برتر جهان

»

صعود عابدینی و رهبری به مرحله یک شانزدهم

»

صعودپاکدامن، عابدینی و رهبری به جدول اصلی مسابقات

»

پایان تلاش سابریست های بانوان ایران در انفرادی

»

صعود فتوحی به جدول اصلی مسابقات

»

برنامه رقابتهای قهرمانی جهان

»

پایان تلاش اپه ایست های بانوان ایران

»

آغازرقابت های سابر آقایان و اپه بانوان

»

تهران میزبان ۵۷آینده ساز شمشیربازی کشور

»

فدراسیون ها و سازمان ها
امگا
خبرگزاری ها
امگا
راهنما
امگا

درباره ما | شرایط استفاده | علائم تجاری | نقشه سایت | ارتباط با ما | حریم خصوصی |


طراحی و پیاده سازی - امگا نرم افزار شفق